Drzewa są największymi roślinami występującymi na lądzie. Potrafią być także długowieczne i żyć nawet kilka tysięcy lat. Bez nich nie istniałyby lasy. To one dostarczają nam niezbędnego do życia tlenu. Dzięki drzewom mamy surowiec w postaci drewna. Poznaj fascynujące fakty na temat najpospolitszych drzew występujących w polskich lasach. Zrozumiesz dlaczego warte są tego by o nie dbać i je chronić. Duża część opisów jest wzbogacona o skany liści, owoców, nasion i gałązek bezlistnych. Z pewnością dzieki temu łatwiej Ci będzię zapamiętać dany gatunek i później rozpoznać go w lesie. Jeśli chcesz poznać i zobaczyć najgrubsze drzewa w Lasach Państwowych zajrzyj do NAJGRUBSZYCH DRZEW.
Abies alba – łac. abies, w sanskrycie abh oznacza „być bujnym, obfitować” (dotyczy pokroju drzewa); łac. albus „biały”; nazwa znana już w starożytności.
Acer pseudoplatanus – od łac. acer „ostry” lub od gr. akeros „bezrogi”; pseudoplatanus „fałszywy platan”, od gr. pseudes „fałszywy, zmyślony”, łac. platanus „platan”; nazwa znana od czasów starożytnych.
Acer platanoides – od łac. acer „ostry” lub od gr. akeros „bezrogi”; łac. platanoides „pokrewny z platanem, zbliżony do platanu”, od łac. platanus „platan”, łac. -ides – przyrostek oznaczający zbliżenie, pokrewieństwo; nazwa znana od czasów starożytnych.
Tilia cordata – łac. tilia „lipa”; łac. cordatus „sercowaty, w kształcie serca” (odniesienie do kształtu liści); nazwa znana od czasów starożytnych.
Tilia platyphyllos – łac. tilia „lipa”; gr. platyphyllos „szerokolistny”, od gr. platys „szeroki” i gr. phyllon „liść”; nazwa znana od czasów starożytnych.
Larix decidua – łac. larix, od łac. laridum „słonina” (być może nawiązanie do połyskującej, „tłustej” żywicy); łac. decido, decidere „odpadać” (wskazanie na igły opadające na zimę); nazwa znana od czasów starożytnych.
Alnus glutinosa – łac. alnus „olsza”; łac. gluten „klej”.
Robinia pseudacacia – robinia od nazwiska Jeana Robina (1550-1629), botanika francuskiego, który sprowadził roślinę do Paryża; łac. pseudacacia, „fałszywa akacja”, od gr. pseudes „fałszywy, zmyślony”.