Zamachowski odwiedza głuszki w „Ocalonym świecie” TVP1

20 września o godz. 10:35 w TVP1 Zbigniew Zamachowski i Grzegorz Miśtal odwiedzą Ośrodek Hodowli Głuszców w Wiśle, gdzie leśnicy dbają o to, by ptaki miały idealne warunki do lęgów i mogły troskliwie pielęgnować młode.

20 września o godz. 10:35 w TVP1 Zbigniew Zamachowski i Grzegorz Miśtal odwiedzą Ośrodek Hodowli Głuszców w Wiśle, gdzie leśnicy dbają o to, by ptaki miały idealne warunki do lęgów i mogły troskliwie pielęgnować młode.

Widzowie dowiedzą się dlaczego warto jest prowadzić akcję sztucznego wylęgu, co głuszce mają wspólnego z Legią Cudzoziemską i w jaki sposób wiąże się z tym telefon komórkowy.

fot. TVP

W trzecim odcinku cyklu „Ocalony świat” TVP1 pt. „Dlaczego głuszec żyje w głuszy?” Zbigniew Zamachowski odwiedzi także Góry Izerskie, gdzie zadomowiły się cietrzewie ,które przetrwały klęskę ekologiczną z lat 80-tych XX wieku. Na bosaka chodząc po torfowisku zobaczy idealny biotop dla tych ptaków. Dowie się w jaki sposób te ptaki są chronione i czy można pogodzić ochronę rzadkiego gatunku z turystyczną eksploatacją tego miejsca. Grzegorz Miśtal z kolei uda się do Ruszowa, by obserwować, jak głuszce wsiedlane są przez leśników, na teren Borów Dolnośląskich innowacyjną metodą „Born to be Free”.

fot. TVP

- Przez wiele stuleci głuszce i cietrzewie były ozdobą polskich lasów. Jednak polowania oraz systematyczne ograniczanie ich siedlisk, spowodowane ekspansją człowieka sprawiło, że w tej chwili te gatunki są właściwie na wymarciu. Populację głuszcy w Polsce naukowcy szacują na ok. 500 sztuk, a cietrzewi na ok. 500-600 sztuk. To dramatycznie mało. Dlatego leśnicy i przyrodnicy aktywnie działają, by ratować ginące gatunki.- mówi  Wiesław  Krzewina – zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych

fot. TVP

TVP1 i Lasy Państwowe na odcinek o głuszcach z Zbigniewem Zamachowskim Grzegorzem Miśtalem zapraszają 20 września o godz. 10:35

***

Cykl „Ocalony świat” to 11 filmów przedstawiających najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt oraz siedliska przyrodnicze, a także sposoby ich czynnej ochrony. W każdym odcinku gospodarzowi cyklu Grzegorzowi Miśtalowi towarzyszy inna gwiazda, osoba znana z telewizji, kina czy estrady. Razem ruszają w nieznane, by odkrywać tajemnice przyrody i poznać ludzi, których pasją jest ratowanie ginących roślin i zwierząt.

Przewodnikami widzów i bohaterów programu po pełnym tajemnic świecie przyrody będą leśnicy, naukowcy, studenci, działacze społeczni – osoby zaangażowane w ochronę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Udowadniają one, że walka o ocalenie bogactwa przyrody może być fascynującą życiową przygodą.

Gwiazdy zaproszone do udziału w cyklu nie będą biernymi widzami. – Wraz z Lasami Państwowymi zaprosiliśmy znanych i lubianych do zaangażowania się w działania czynnej ochrony. Będą wspinać się na drzewa, tropić wilki i szukać śladów obecności żółwi błotnych – mówi Grzegorz Miśtal, prowadzący program.

Cykl filmów powstał w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk”  realizowanego przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Projekt ten, współfinansowany ze środków Instrumentu finansowego LIFE+ Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasy Państwowe, koncentruje się na promowaniu najciekawszych przedsięwzięć na rzecz ochrony zagrożonych zwierząt oraz siedlisk na terenie naszego kraju, a także na poszerzaniu wiedzy o ochronie różnorodności biologicznej.