„Ocalonym świat” z Cezarym Kosińskim

Już 13 września widzowie TVP1 zobaczą niezwykłą historię odtwarzania populacji żubrów z genów ostatnich pozostałych przy życiu siedmiu osobników. Razem z Grzegorzem Miśtalem program będzie prowadził aktor Cezary Kosiński.

Już 13 września widzowie TVP1 zobaczą niezwykłą historię odtwarzania populacji żubrów z genów ostatnich pozostałych przy życiu siedmiu osobników. Razem z Grzegorzem Miśtalem program będzie prowadził aktor Cezary Kosiński.

W drugim odcinku pt. „Leśny majestat” TVP1 pokaże trzy z kilkunastu polskich ośrodków, w których jest prowadzona restytucja żubrów. Podróż rozpocznie się latem w Białowieży, gdzie widzowie dowiedzą się czym jest monitoring przestrzenny, co oznacza zmienność genetyczna i w jaki sposób naukowcy walczyli o odtworzenie populacji żubrów.
Jesienią Cezary Kosiński pojechał w Bieszczady, by uczestniczyć w akcji wsiedlania nowego osobnika do wolnościowego stada, które żyje na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Żubr przyjechał z Niemiec, by dostarczyć nowe geny do bieszczadzkiego stada.
Zimą, Cezary Kosiński i Grzegorz Miśtal, odwiedzą poligon wojskowy w Drawsku, który jest prawdziwym rajem dla żubrów i innych leśnych zwierząt. Bohaterowie, a z nimi i widzowie będą uczestniczyć w akcji zakładania jednemu ze zwierząt obroży satelitarnej do monitoringu przestrzennego.

– Żubry to królowie polskich lasów, największe zwierzęta Europy. Kilkaset lat temu zamieszkiwały całą jej powierzchnie, niestety u progu XX wieku zostały prawie całkowicie wytępione przez ludzi - mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych

Na premierę filmu zapraszają TVP1 oraz Lasy Państwowe.

***

Cykl „Ocalony świat” to 11 filmów przedstawiających najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt oraz siedliska przyrodnicze, a także sposoby ich czynnej ochrony. W każdym odcinku gospodarzowi cyklu Grzegorzowi Miśtalowi towarzyszy inna gwiazda, osoba znana z telewizji, kina czy estrady.

Przewodnikami widzów i bohaterów programu po pełnym tajemnic świecie przyrody będą leśnicy, naukowcy, studenci, działacze społeczni – osoby zaangażowane w ochronę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Udowadniają one, że walka o ocalenie bogactwa przyrody może być fascynującą życiową przygodą.

Gwiazdy zaproszone do udziału w cyklu nie będą biernymi widzami. – Wraz z Lasami Państwowymi zaprosiliśmy znanych i lubianych do zaangażowania się w działania czynnej ochrony. Będą wspinać się na drzewa, tropić wilki i szukać śladów obecności żółwi błotnych – mówi Grzegorz Miśtal, prowadzący program.

Cykl filmów powstał w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk” realizowanego przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Projekt, współfinansowany ze środków Instrumentu finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, koncentruje się na promowaniu najciekawszych przedsięwzięć na rzecz ochrony zagrożonych zwierząt oraz siedlisk na terenie kraju, a także na poszerzaniu wiedzy o ochronie różnorodności biologicznej.