Przyroda leśna i biologia – to skojarzenie nikogo nie dziwi. Ale co łączy las z fizyką czy chemią? Czytelnicy mogą sami się przekonać o tym, że bardzo wiele. Koniec z wkuwaniem teorii! Teraz zaobserwujesz, wykonasz eksperyment, a wnioski nasuną się same. Poznawanie otaczającego Cię świata stanie się łatwe i przyjemne.
Kolejny zeszyt z serii opowiada o tym, jak rośliny i zwierzęta przystosowały się do miejsca, w którym żyją.
Zeszyt poświęcony trzem żywiołom. Są to: powietrze, ogień i woda. Czwarty żywioł – ziemia – jest obecny w wielu zjawiskach opisanych w tej książce, ale nie stanowi bezpośredniego przedmiotu eksperymentów i obserwacji.
Aby sprawdzić, jak funkcjonuje przyroda, proponujemy przeprowadzenie eksperymentów i obserwacji, które pozwolą dostrzec sieć powiązań, a także uświadomią wagę każdego, nawet na pozór nieistotnego, elementu w ekosystemach.
W dziejach ludzkości drewno odgrywało – i odgrywa – ogromną rolę. Od tysiącleci służy jako opał i materiał budowlany; wykonuje się z niego naczynia, narzędzia i inne przedmioty użytkowe.
Tematem przewodnim tego zeszytu jest światło, dzięki któremu dostrzegamy otaczające obiekty, rozpoznajemy ich kształty i kolory. Zaproponowane leśne obserwacje i eksperymenty pomogą zrozumieć zjawiska zachodzące w środowisku przyrodniczym, co pozwoli odkryć piękno natury, jej tajemnice i wpływ na nasze życie.
Głównym bohaterem tego zeszytu jest woda. Zaproponowane leśne obserwacje i eksperymenty pozwolą odkryć jej wyjątkowe właściwości oraz wpływ na ludzi i środowisko leśne.
W tym zeszycie wyróżniono trzy grupy zagadnień: budowa nasion, liści i igieł; kończyny i podłoże; geometria w przyrodzie.
Opisano tu doświadczenia i eksperymenty dotyczące zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku. To właśnie dzięki nim można wnikliwie poznać funkcjonowanie przyrody.