Wydajemy go od roku szkolnego 2011/2012. Co roku inny leśny temat, co roku inna szata graficzna. We wrześniu każdego roku trafia do rąk młodzieży szkolnej.
Tematem dwunastej edycji kalendarza edukacyjnego dla młodzieży są grzyby. Ich królestwo jest naprawdę ogromne i niezwykle fascynujące, zadziwia rozmiarami, kształtami i kolorami, różnorodnością strategii na przetrwanie czy zdolnością do… zawierania związków. Tegoroczna edycja kalendarza stwarza niepowtarzalną okazję do ich poznania dzięki bardzo ciekawym tekstom napisanym przez zespół mykologów oraz równie ciekawym ilustracjom.
To już jedenasta edycja Kalendarza z lasu. Zaczynamy nową dziesiątkę! Ale starym zwyczajem nadal będziemy się skupiać na tematach ważnych i aktualnych, ciekawych i mało znanych. Dlatego w tym roku proponujemy ssaki leśne.
To już dziesiąte wydanie „Kalendarza z lasu”! Każda z dotychczasowych edycji była poświęcona innej tematyce. Tegoroczna traktuje o zmianie klimatu. Przyczyny i konsekwencje globalnej zmiany klimatu rozpatrywać można z różnych perspektyw i w Kalendarzu te różne spojrzenia zostały pokazane.
Do lasu można pójść na krótką wycieczkę lub spędzić w nim wakacje. Tylko od nas zależy jak często będziemy w nim bywać i co będziemy robić. A możliwości jest naprawdę wiele. W tegorocznym kalendarzu proponujemy 52 nieoczywiste sposoby na spędzenie wolnego czasu w lesie począwszy od września (początek roku szkolnego), a skończywszy na sierpniu następnego roku (koniec wakacji), a także wiele praktycznych porad związanych z zachowaniem się i bezpieczeństwem. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gwarantujemy!
Tegoroczny „Kalendarz z lasu” to już ósma edycja z serii zapoczątkowanej w 2011 roku. Poświęcony jest głównie roślinom runa, będącego ważnym składnikiem ekosystemu leśnego. Byliny i krzewinki, a także krzewy rosnące w warstwie podszytu, bywają mało znane osobom niezajmującym się botaniką. Jak się nazywają? Jak je rozróżnić? Jaką pełnią rolę? Jak można je wykorzystać w kuchni lub ziołolecznictwie? Czytelnik pozna przystosowania roślin, dowie się, że np. obuwik pospolity wabi pszczoły waniliowym zapachem, a haczykowate nasiona marzanki wonnej przyczepiają się do sierści, piór i ubrań, dzięki czemu przenoszą się na nowe siedliska.