Odcinek 11 - Na mokradłach życie kwitnie

Grzegorz Miśtal i Paweł Królikowski ruszą w podróż, by poznać miejsca, gdzie słowa „woda to warunek życia” brzmią niezwykle ważnie.
27.11.2014

Grzegorz Miśtal i Paweł Królikowski ruszą w podróż, by poznać miejsca, gdzie słowa „woda to warunek życia” brzmią niezwykle ważnie.

W jedenastym odcinku cyklu „Ocalony świat” TVP1 pt. „Na mokradłach życie kwitnie”, w Nadleśnictwie Kaliska, Grzegorz Miśtal i Paweł Królikowski spotykają się z człowiekiem, który odtworzył stary system kanałów i zastawek wybudowany w XIX w. i zasypany po II wojnie światowej przez okolicznych gospodarzy, którzy obawiali się podtopień ich pól uprawnych. Skutkiem zasypania kanałów było obniżenie poziomu wód gruntowych, a co za tym idzie - stworzenie pustyni wodnej na tym obszarze. Jej ofiarą stała się cała przyroda. Po odtworzeniu kanałów przywrócono kilka jezior, a uśpiona przez brak wody przyroda – odżyła.

Kiedy w Borach Tucholskich walczy się, by utrzymać wodę w lesie, w górach, gdy przychodzą gwałtowne wiosenne roztopy, może stać się ona śmiertelnym zagrożeniem. Jak opanować górskie strumyczki, by nie powodowały powodzi na nizinach? Tego dowiedzą się Grzegorz Miśtal i Paweł Królikowski w okolicach Wałbrzycha. 

Z kolei, w czasie podróży po Mazurach, Paweł Królikowski odkryje, czym jest torf i dlaczego te siedliska giną w zastraszającym tempie. Pływając po rzece Krutyni i podziwiając Pływające Wyspy w rezerwacie Zakręt dowie się też, w jaki sposób można uratować te siedliska przyrodnicze.

Najcenniejszymi mokradłami są naturalne, leśne zbiorniki wody – torfowiska –  przypomina Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych.