„Las Story” to urzekająca opowieść o polskich lasach, ich dzikich mieszkańcach i ludziach, którzy je chronią. Dotrzemy do nich dzięki doświadczonym badaczom: leśnikom i pasjonatom przyrody. Przewodnikami w poznawaniu lasu będą również niektóre zwierzęta. Poznając bliżej wilka, bociana czarnego czy rysia, odkryjemy związki żywych istot z całością tego wielkiego i tajemniczego organizmu, jakim jest las.
W kolejnym odcinku serialu odwiedzimy miejsca, które nie kojarzą się z ochroną przyrody. Poligony wojskowe często są rezerwuarami cennych gatunków roślin i zwierząt. Prowadzący będą tropić rzadkie gatunki nietoperzy, podążą tropem wilków, opowiedzą o lelku i zimorodku, a także przedstawią węża gniewosza, oraz bardzo ciekawe, i wbrew powszechnym wyobrażeniom, piękne gatunki pająków - strojnisiowi nadobnemu i poskoczowi krasnemu.
W polskich lasach żyje niemal 90 tys. bobrów, jednak pół wieku temu było zaledwie 200 sztuk tych gryzoni. Bobry wywierają szczególny wpływ na las – wznoszą tamy, żeremia i ścinają drzewa. Dzięki swojej działalności tworzą rozlewiska i przyczyniają się do wzrostu różnorodności środowiska oraz podnoszenia poziomu wód gruntowych. Niestety, działalność bobrów ma negatywny wpływ dla gospodarki człowieka.
Tym razem prowadzący wyprowadzą widzów na przejścia dla zwierząt. Te specjalne mosty odgrywają dużą rolę w łączeniu populacji zwierząt. Całkowita izolacja niewielkiej populacji prowadzi do zmniejszenia wewnętrznej zmienności genetycznej, spadku odporności na choroby, obniżenia tempa rozrodu, a nawet wymierania. Jedynym sposobem na złagodzenie skutków rozwoju sieci dróg jest budowa przejść dla zwierząt w miejscach kolizji tras ze szlakami migracyjnymi.
Ryś, po niedźwiedziu i wilku, jest trzecim, co do wielkości dużym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. Prowadzący opowiedzą o strategiach łowieckich i ulubionych siedliskach rysi, a także o inwentaryzacji dużych drapieżników. Polega ona na szukaniu tropów drapieżników na świeżym śniegu, określeniu ich liczebności i obszarów bytowania. Jest to największa w Polsce skoordynowana akcja tropień na jednym obszarze leśnym.
O życiu po życiu drzew i mieszkańcach najniższych pięter lasu oraz ochronie starych drzew widzowie będą mogli dowiedzieć się w kolejnym odcinku „Las Story”. Rozkładające się drzewa to miejsce życia wielu organizmów. O różnorodności i znaczeniu dla przyrody maleńkich stworzeń związanych ze starymi drzewami opowie prof. Marek Kozłowski, entomolog. W odcinku wystąpią również leśnicy, którzy opiekują się starymi drzewami i doceniają ich wartość dla lasu.
W kolejnym odcinku opowieści o polskich lasach dowiemy się w jaki sposób rośliny podbijają nowe miejsca i jak wykorzystują zwierzęta do przenoszenia nasion. Te wykształciły wiele przystosowań, aby przyczepić się do zwierzęcej sierści czy piór. Mogą być również transportowane na duże odległości w ciałach zwierząt.
Ekipa "Las Story" dotarła do Nadleśnictwa Gryfino, gdzie od 2002 r. leśnicy przywracają popielice polskim lasom. Popielice najbardziej lubią lasy liściaste albo mieszane, z dużą liczbą buków. Te gryzonie z rodziny pilchowatych nocą buszują w koronach drzew, świetnie wspinają się po pniach i biegają po cienkich gałązkach. Odżywiają się nasionami i owocami, szczególnie upodobały sobie bukiew czyli nasiona buka.
Ekipa „Las Story” pojechała do nadleśnictw, w których są prowadzone działania mające pomóc w uratowaniu wyjątkowego ptaka leśnego – głuszca. Dzikim populacjom głuszca w Polsce wciąż grozi wymarcie. Wolierowe hodowle głuszców w Nadleśnictwie Wisła w Beskidach i Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej są przedsięwzięciem trudnym i kosztownym. Działania w hodowli muszą łączyć się z działaniami w lesie dlatego chroni się miejsca ich stałego przebywania.
Tym razem ekipa „Las Story” przedstawi króla lasów i puszcz - żubra. Gatunek, który po zakończeniu I wojny światowej zupełnie zniknął z polskich lasów. Dzięki wysiłkom rzeszy ludzi żubr został odtworzony i wrócił do Puszczy Białowieskiej. W projektach ochrony żubra biorą udział naukowcy i leśnicy. Pokażemy odtwarzanie żubra w lasach Nadleśnictwa Drawsko. W 2008 r. było tam zaledwie 16 żubrów, dzisiaj jest ich już powyżej 60 sztuk.
W tym odcinku prowadzący odwiedzą Geopark Łuku Mużakowa. Krajobraz, zdegradowany kiedyś przez człowieka na skutek działalności górniczej, odradza się i prezentuje swe urzekające piękno. Nie cały teren udało się zalesić, ale miejsca z surowym krajobrazem zainspirowały Nadleśnictwo Lipinki do realizacji ciekawych propozycji dla turystów: punktów obserwacyjnych, wieży widokowej i tras geoturystycznych.
Beskidzkie lasy, które dotknęły gigantyczne zniszczenia, są ostoją dużych drapieżników: wilków, niedźwiedzi i rysi. Te ostatnie drapieżniki są niezwykle trudny do obserwacji. Jednak w Nadleśnictwie Węgierska Górka udało się nakręcić film z aż trzema rysiami w roli głównej. Najprawdopodobniej matkę i dwa młode, które żerowały na martwej sarnie.
W drugim odcinku widzowie będą towarzyszyć tajemniczemu bocianowi czarnemu, który w przeciwieństwie do bociana białego nigdy nie zbliżył się do ludzi. Gniazdo zakłada w głębi lasu, wybierając olbrzymie stare dęby. W odcinku poznamy bliżej ten gatunek, będziemy uczestniczyć w obrączkowaniu piskląt. Ptaki zostają zmierzone, zważone, a następnie ornitolodzy założą im dwie obrączki. Standardową - ornitologiczną oraz większą z czarnym kodem.