„Las bliżej nas"

 • Nowa seria

  Nowa seria

  Odcinki nowej serii "Las bliżej nas" znajdziecie w serwisie vod Telewizji Polskiej.

 • Odcinek 10

  Odcinek 10

  W tym odcinku poznamy kolejne osoby z załogi bieszczadzkiego Nadleśnictwa Baligród i pewne elementy ich codziennej pracy. Nasi bohaterowie wraz z szefem, nadleśniczym Wojciechem Głuszką, podsumują też wydarzenia ostatnich miesięcy, które widzowie mieli okazję śledzić w 10 kolejnych odcinkach programu.

 • Odcinek 9

  Odcinek 9

  W tym odcinku prowadzący program opowiedzą o turystyce i edukacji leśnej. Zobaczymy m.in. jak leśnicy starają się uczynić rekreację na łonie natury wygodną i bezpieczną, finansując i budując potrzebną do tego infrastrukturę, zapewniając turystom opiekę i pomoc. Dowiemy się, jak można i warto spędzać czas w lesie aktywnie i zdrowo, o czym nasi bohaterowie postarają się zaświadczyć osobiście.

 • Odcinek 8

  Odcinek 8

  Tym razem prowadzący program opowiedzą o rzadkich i chronionych gatunkach roślin i zwierząt, jakie można spotkać na terenie ich nadleśnictwa i w całych Lasach Państwowych oraz o sposobach ich ochrony. Użytkowanie lasów w taki sposób, by zaspokoić potrzeby społeczne i gospodarcze, ale jednocześnie zachować trwałość lasów i ich różnorodność biologiczną, to podstawowe zadanie zrównoważonej gospodarki leśnej.

 • Odcinek 7

  Odcinek 7

  Tym razem odwiedzimy te miejsca, gdzie leśne ekosystemy stykają się z innymi. Takie przejściowe strefy, czyli ekotony, posiadają własną, ciekawą charakterystykę i przyrodnicze bogactwo. Wytwarzają się tam, gdzie las graniczy na przykład ze zbiornikiem wodnym, drogą, polami uprawnymi czy łąkami.

 • Odcinek 6

  Odcinek 6

  Wraz z baligrodzkimi leśniczymi odwiedzimy pozostałości po wysiedlonych po wojnie bieszczadzkich wsiach, stare cmentarzyska, skryte w gęstwinach i dawno zapomniane górnicze sztolnie, cerkwiska świadczące o barwnej i burzliwej historii Podkarpacia, często mocno związanej z lasami i leśnictwem.

 • Odcinek 5

  Odcinek 5

  W tym odcinku zobaczymy jak Kazimierz i Marcin odbierają sadzonki ze szkółki w Górzance, przygotowują wybraną powierzchnię w leśnictwie Roztoki i sadzą tam nowe drzewa. Dowiemy się o odnawianiu i przebudowie lasów, zalesieniach, będzie też o burzliwej, także dla lasów, bieszczadzkiej historii – ze szczęśliwym finałem.

 • Odcinek 4

  Odcinek 4

  Kolejny odcinek to idealna okazja, by przyjrzeć się, jak leśnicy odnawiają i przebudowują lasy oraz zalesiają dotychczasowe nieużytki. Wiele się jednak musi wydarzyć, zanim przyjdzie do sadzenia nowych drzew. I właśnie o tym dowiemy się w leśnej szkółce baligrodzkiego nadleśnictwa w Górzance: skąd biorą się nasiona wysiewane na leśnych szkółkach, jak wygląda praca szkółkarza, co i kiedy się sadzi.

 • Odcinek 3

  Odcinek 3

  Tym razem zobaczymy Kazimierza Nóżkę i Marcina Scelinę przy pracy związanej z organizowaniem pozyskania i odbiórki drewna. Poznamy poszczególne etapy tego procesu i osoby w to zaangażowane. Na deser będzie zaś trochę o prozie…

 • Odcinek 2

  Odcinek 2

  Tym razem Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina, gonieni terminami wyznaczonymi przez nadleśniczego, zabiorą się za szacunki brakarskie, chcąc przybliżyć widzom ten trudny pod każdym względem element pracy leśników i jego znaczenie dla gospodarki leśnej. Przy okazji znajdą w lesie sporo ciekawych skarbów.

 • Odcinek 1

  Odcinek 1

  W pierwszym odcinku przedstawiamy nieco bliżej naszych nietuzinkowych bohaterów z Baligrodu: leśniczych Kazimierza Nóżkę i Marcina Scelinę oraz nadleśniczego Wojciecha Głuszkę, a także miejsce ich pracy. Mówimy również o roli i znaczeniu tzw. martwego drewna w lesie.

Ostatnie aktualności

 • Puszcza w większości jest dostępna

  Puszcza w większości jest dostępna

 • Dlaczego w Puszczy pracują harwestery?

  Dlaczego w Puszczy pracują harwestery?

 • Co się teraz dzieje w Puszczy?

  Co się teraz dzieje w Puszczy?

 • Moc kwiatów zamknięta w słoiku

  Moc kwiatów zamknięta w słoiku