Dąb Wolności na 10-lecie Polski w UE

Posadzenie Dębu Wolności było jednym z głównych punktów obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej, które odbyły się 1 maja w Łazienkach Królewskich.
02.05.2014 | Sergiusz Sachno, CILP

Posadzenie Dębu Wolności było jednym z głównych punktów obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej, które odbyły się 1 maja w Łazienkach Królewskich.

Drzewo sadzili prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną, były prezydent Aleksander Kwaśniewski  oraz Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych, i Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Pomagały im dzieci oraz młodzież urodzone 1 maja 2004 r., w dniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, i  4 czerwca 1989 r., w dniu pierwszych wolnych wyborów do parlamentu. Uroczystości towarzyszył występ Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych.

Bronisław Komorowski  podczas uroczystości zaapelował o uczestnictwo w zbliżających się wyborach do europarlamentu. - Jeżeli 89 proc. Polaków mówi, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej to dobra rzecz, którą akceptują i popierają, to dajmy temu wyraz głosując 25 maja – namawiał.

Prezydent przekonywał, że Unia Europejska to nie jest coś odległego. - To my jesteśmy Unią Europejską. My wybieramy także tych, którzy będą reprezentowali jednocześnie nasz kraj i całą Unię w Polsce – tłumaczył Bronisław Komorowski.

Dąb Wolności posadzony w Łazienkach ma 25 lat, czyli tyle ile minęło od symbolicznej daty końca komunizmu w Polsce. Rośnie na Łące Polskiej, obok Nowej Oranżerii. W pobliżu planowany jest Ogród XXI wieku. W pobliżu drzewa stoi pamiątkowy obelisk, z tablicą upamiętniającą czwartkową uroczystość.

Sadzenie Dębu Wolności nie było jedynym tego dnia wydarzeniem na Pikniku Europejskim z udziałem prezydenta. W Amfiteatrze w Łazienkach Bronisław Komorowski wygłosił swoje przemówienie w towarzystwie byłych prezydentów Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego. Słuchali ich ambasadorzy akredytowani w Polsce oraz warszawiacy spędzający 1 maja w Łazienkach.

Bronisław Komorowski stwierdził, odnosząc się do Unii Europejskiej, że nie tylko z punktu widzenia Polski i Polaków, ale i całego regionu, nie ma i długo nie będzie żadnej alternatywy:  bezpiecznej, ciekawej, dającej szansę. Przypomniał, że nasze wejście do wspólnoty jest zasługą wszystkich partii politycznych, prezydentów, premierów, rządów i parlamentów.

Lech Wałęsa stwierdził, że 89 proc. poparcia Polaków dla Unii Europejskiej świadczy o tym, że decyzje podejmowane podczas przemian ustrojowych były właściwe. Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie zaznaczył, że odpowiedzią na to zagrożenie jest solidarność. - Tylko i wyłącznie zorganizowanie typu Solidarność może powstrzymać Putina i wszystkich innych - przekonywał.

Z kolei Aleksander Kwaśniewski nawiązując do wysokiego poparcia Polaków dla UE stwierdził, że jest to ogromne zobowiązanie. - Czasami staram się wytłumaczyć, dlaczego na Zachodzie poparcie dla Unii Europejskiej jest dużo słabsze. Mam na to prostą odpowiedź: kraje europejskie po kilkudziesięciu latach w Unii mają typowy kryzys wieku średniego. My po 10 latach jesteśmy ciągle zakochani w Unii Europejskiej. My wierzymy, że możemy razem przenosić góry  tłumaczył były prezydent.

W ramach Pikniku Europejskiego odbył się także koncert orkiestr w Amfiteatrze, pokazy kadryla konnego na hipodromie oraz wiele pokazów, warsztatów i zajęć dla dzieci.

 

***

Dęby Wolności sadzone w tym roku w całym kraju będą upamiętniać 25. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności w historycznych wyborach 4 czerwca 1989 r. oraz demokratyczne przemiany w kraju i na świecie. Akcji patronuje prezydent Bronisław Komorowski.

Inicjatywa sadzenia Dębów Wolności jest realizowana wspólnie przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Lasy Państwowe.

Dęby Wolności sadzone są w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności, służących mieszkańcom i turystom oraz w miejscach pamięci o walce za Ojczyznę i bohaterstwie Polaków. Przesłaniem akcji jest promowanie 25. rocznicy historycznych wydarzeń – świętowania i radości, ale także zachęcenie do pogłębionej refleksji nad odzyskaną wówczas wolnością.

Tegoroczna inicjatywa nawiązuje do spontanicznego sadzenia Dębów Niepodległości w latach 1918-1928, kiedy społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa te, będące swoistym wotum dziękczynnym naszych przodków za przywróconą niepodległość, często przetrwały do dziś, jako blisko stuletni świadkowie tamtych ważnych dla naszego Narodu wydarzeń. Dzisiaj ta piękna tradycja jest kontynuowana.

Akcja sadzenia Dębów Wolności - drzew-pomników historii została wpisana w obchody jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych – jednostki powołanej w 1924 roku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, istniejącej do dziś i gospodarującej lasami należącymi do Skarbu Państwa.