Zimowe „Echa Leśne”

Bezpłatny kwartalnik „Echa Leśne” jest już dostępny na stronie Lasów Państwowych.
19.12.2014

Bezpłatny kwartalnik „Echa Leśne” jest już dostępny na stronie Lasów Państwowych.

Tematem okładkowym tego numeru są sowy. Te tajemnicze nocne ptaki od wieków fascynowały ludzi, niektórzy uważali je za posłańców bogów, inni za zwiastun nieszczęść. Dlatego ci nocni łowcy byli często zabijani, a ich lęgi niszczone. W tekście „Posłańcy bogów” autor opisuje zwyczaje tych ptaków oraz zagadkę ich nocnego trybu życia.

Przeczytaj najnowszy numer „Ech Leśnych".

Bohaterami kolejnego tekstu („Nie patrzeć wilkiem") jest para naukowców – traperów, dr Sabina Pierużek – Nowak i dr Robert Mysłajek, którzy od lat podążają tropem wilków. To dzięki stowarzyszeniu, którego są współzałożycielami, w Polsce udaje się wiele projektów mających na celu ochronę tych zwierząt.

W tym numerze można również przeczytać tekst Sergiusza Sachno („Na grząskim gruncie”) o moratorium na odstrzał łosi. Według oficjalnych danych w Polsce żyje obecnie ok. 14 tys. łosi, według niektórych naukowców jest ich co najwyżej 12 tys. sztuk. Wątpliwości, co do wielkości populacji podzielił również resort środowiska, który nakazał ponowne przeliczenie łosi. W przyszłym roku powinniśmy wiedzieć jaki los czeka te zwierzęta.

Jednak w tym numerze króluje przede wszystkim zima. To o tej porze najlepiej poznanym tropy leśnych zwierząt pozostawianych na śniegu. Z tekstu Bogumiły Grabowskiej „Kiedy zima zła” dowiemy się dlaczego ta pora roku nie jest ulubionym czasem leśników. Natomiast Paweł Fabijański zachwala uroki Małych Pienin zimową porą, a Tomasz Kłoskowski radzi jak zrobić piękne zdjęcie w lesie, kiedy dookoła leży śnieg.

O zdjęciach, tym razem ptaków, oraz wielokrotnie nagradzanym autorze tych prac można przeczytać „W zaklinaczu ptaków”. Mateusz Piesiak to młody polski fotograf przyrody, który swoimi pracami podbił serca jury na międzynarodowym konkursie.

Tajniki budowy budek lęgowych dla ptaków (zima, to najlepsza pora na budowę i remont ptasich domków) zdradza Jarosław Szałata.

W tym numerze można również przeczytać o kobietach leśniczkach, wyjątkowym leśniku, który w tym roku otrzymał Order uśmiechu, o leśnych brygadach specjalnych, czyli strażnikach z Nadleśnictwa Śnieżka, a także przemeblowaniu w lesie, czyli dlaczego leśnicy sadzą dany gatunek. Natomiast o jednym gatunku drzew, wiązie, można przeczytać w tekście Edwarda Marszałka.

Miłośnicy historii, architektury i leśnych ciekawostek powinny przeczytać tekst
„W starej wyłuszczarni”. Poza tym w tym numerze kwartalnika czytelnicy znajdą wywiad z Grzegorzem Miśtalem, prowadzącym „Ocalony świat”, który w ciągu ostatniego roku więcej czasu spędził w leśnych ostępach niż w domu.

„Echa Leśne” to  bezpłatny kwartalnik wydawany przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, jest dostępny w siedzibach wszystkich nadleśnictw Lasów Państwowych, ośrodkach edukacyjnych i wypoczynkowych LP, siedzibach parków narodowych oraz schroniskach młodzieżowych.

Zapraszamy do lektury „Ech Leśnych”.