Leśne pochówki na nowo odkryte

W lasach Nadleśnictwa Strzałowo, niedaleko Kosewa, odkryto trzy starożytne cmentarzyska z IV i V wieku naszej ery.
24.04.2015 | Barbara Kruczyk, Nadleśnictwo Strzałowo

W lasach Nadleśnictwa Strzałowo, niedaleko Kosewa, odkryto trzy starożytne cmentarzyska z IV i V wieku naszej ery.

Stanowią one najsłynniejszy i najbogatszy kompleks cmentarzysk z okresu wędrówek ludów.

Pierwsze badania wykopaliskowe stanowiska zostały przeprowadzone już w 1908 r. przez pruskiego badacza F.E Peiser. Zarejestrowano wówczas 253 obiekty, w tym 250 grobów ciałopalnych. W oparciu o dane archiwalne, cmentarzysko datowane jest na późny okres wędrówek ludów.

Latem 2014 r. podczas wizytacji stanowiska przez członków Fundacji Dajna oraz pracowników Nadleśnictwa Strzałowo, stwierdzono poważne zagrożenie zniszczeniem, głównie w wyniku oddziaływań przyrodniczych. Podczas wizytacji zarejestrowano w korzeniach powalonego drzewa zniszczony strop grobu ciałopalnego.

Dlatego podjęto decyzję o przeprowadzeniu ratowniczych działań wykopaliskowych. Prace ratownicze prowadzono od 8 kwietnia, były to pierwsze badania wykopaliskowe na stanowisku AltKosewen III. Stanowisko to jest zlokalizowane na wzniesieniu leżącym między jeziorem Probarskim, a jeziorem Dziadek. Podczas prac wykopaliskowych zlokalizowano wiele grobów ciałopalnych oraz popielnice – naczynia wazowe. W naczyniach tkwiły liczne fragmenty przepalonych i przemytych ludzkich kości. Natomiast w wypełnisku grobu jamowego zalegała warstwa czarnej ziemi przemieszanej ze szczątkami stosu pogrzebowego.

Pozyskany materiał zabytkowy - ceramika, wyroby z brązu, żelaza i srebra, oraz kości został zametrykowany, opisany i spakowany. Po zakończeniu wykopalisk zasypano wykopy i uporządkowano teren objęty badaniami.