Święto Lasu - ważny dzień dla leśników [wideo]

- Polskie leśnictwo należy do czołówki leśnictw europejskich, dzięki temu, że z pokolenia na pokolenie przekazujemy sobie wiedzę i stoimy na straży przyrody – powiedział dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski podczas sadzenia lasu z okazji Święta Lasu.
26.04.2017 | Krystian Wojtarowicz

- Polskie leśnictwo należy do czołówki leśnictw europejskich, dzięki temu, że z pokolenia na pokolenie przekazujemy sobie wiedzę i stoimy na straży przyrody – powiedział dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski podczas sadzenia lasu z okazji Święta Lasu.

Sadzenie lasu zorganizowano 25 kwietnia w Nadleśnictwie Jabłonna (RDLP w Warszawie). Tegoroczne spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
- Gospodarka leśna jest zintegrowana z ochroną przyrody, a najlepszym tego dowodem są wyniki inwentaryzacji bogactwa przyrodniczego, choćby na terenie Puszczy Białowieskiej - zaznaczył dyrektor generalny.

Podczas uroczystości dyrektor generalny nawiązał również do rozpoczętego przez LP projektu leśnych gospodarstw węglowych. Jak zaznaczył las jest „najlepszym pochłaniaczem dwutlenku węgla”.

Obecny w czasie obchodów minister środowiska Jan Szyszko podkreślił, że polskie leśnictwo jest doskonałym przykład zrównoważonego rozwoju. - W 1945 roku szacunki wskazywały, że mamy ok. 900 mln m3 drewna na pniu, a w tej chwili mamy ponad 2 mld mdrewna. Cały czas drewno tworzyło miejsca pracy, służyło człowiekowi i mamy go teraz więcej – podkreślił minister.

- Wszyscy korzystaliśmy również z tych lasów, chodziliśmy na grzyby, polowaliśmy i nie straciliśmy ani jednego z dziko żyjących gatunków. To jest wielką zasługą polskich leśników– zaznaczył minister.
Minister środowiska również podziękował leśnikom za prowadzenie inwentaryzacji Puszczy Białowieskiej. Według Jana Szyszko inwentaryzacja daje okazję do obserwowania, w jaki sposób polskie leśnictwo i nauka będzie ratowała to, co „zostało w ostatnich latach, przez uniemożliwienie pracy leśnikom, zostało wyraźnie nadwyrężone”.

Tradycją tego najważniejszego dla leśników święta jest sadzenie drzew. Uczestnicy uroczystości wspólnie odnowili fragment lasu w pobliskim leśnictwie. Na powierzchni ponad 2 ha sadzono sosnę i brzozę – jednoroczne sadzonki  z hodowli kontenerowej prowadzonej przez Nadleśnictwo Jabłonna.

W sadzeniu wzięli udział dyrektorzy wszystkich dyrekcji regionalnych, a także dyrektorzy zakładów krajowych LP, związków zawodowych oraz przedstawiciele instytucji i jednostek związanych z LP: Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Instytutu Badawczego Leśnictwa, SGGW, PZŁ, parków narodowych, krajobrazowych i lasów miejskich. Wraz z leśnikami w obchodach Święta Lasu udział wzięli także parlamentarzyści, naukowcy, ekolodzy i przedsiębiorcy z branży leśno-drzewnej, studenci i uczniowie.

Po raz pierwszy Święto Lasu było obchodzone 29 kwietnia 1933 r. pod patronatem prezydenta Ignacego Mościckiego. W kronikach zachowała się wypowiedź prezydenta podczas obchodów święta w Wilnie „W spadku po praojcach naszych tkwi w każdym z nas miłowanie lasu. Atawizm ten jest tak silny, że miłość i przywiązanie do lasu nie da się z nas wykorzenić”.

Natomiast dyrektor naczelny Lasów Państwowych Adam Loret w „Echach Leśnych” napisał  „Jeśli Dzień Lasu przyczyni się do tego, by ochrona lasów w Polsce wynikała nie tylko z obowiązujących ustaw, ale ze świadomej postawy społeczeństwa – to jego doniosłe zadanie wychowawcze będzie spełnione.