Sosna (nie)zwykła

Paweł Mrowiński, specjalista ds. edukacji przyrodniczo-leśnej z Nadleśnictwa Lubsko (RDLP w Zielonej Górze) zaprasza na cykl o sosnach.
18.01.2017 | Ilona Mrowińska, Nadleśnictwo Lubsko

Paweł Mrowiński, specjalista ds. edukacji przyrodniczo-leśnej z Nadleśnictwa Lubsko (RDLP w Zielonej Górze) zaprasza na cykl o sosnach.

Cykl o niezwykłych sosnach, to kilkuminutowe filmiki zamieszczane przez Pawła Mrowińskiego na kanale YouTube. Do   tej pory powstało już dziesięć odcinków serii, a bohaterkami poszczególnych filmów były m.in.: sosna himalajska, sosna syberyjska, sosna jednoigielna czy sosna Coultera.

Więcej informacji o sośnie zwyczajnej. 

Poszczególne odcinki były nagrywane w ogrodzie dendrologicznym Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, którego szefem jest właśnie Paweł Mrowiński.

Wprost z ogrodu prowadzący i widzowie wyruszą w głąb  lubuskich lasów, gdzie będą poszukiwać niezwykłych form rodzimej sosny zwyczajnej.

Jak wynika z ostatniego „Raportu o stanie lasów w Polsce"  gatunki iglaste dominują na 68,7 proc. powierzchni lasów Polski. Sosna zajmuje 58 proc. powierzchni lasów wszystkich form własności, 60 proc. powierzchni w lasów będących w zarządzie LP i 55,4 proc. w lasach prywatnych. Gatunek ten znalazł w Polsce najkorzystniejsze warunki klimatyczne oraz siedliskowe w swoim eurazjatyckim zasięgu, dzięki czemu zdołała wytworzyć wiele cennych ekotypów, np. sosna taborska lub augustowska. Do dużego udziału gatunków iglastych przyczyniło się również ich preferowanie, począwszy od XIX w., przez przemysł drzewny. 

Warto zaznaczyć, że po drugiej wojnie światowej  struktura gatunkowa polskich lasów uległa istotnym przemianom, zwiększono udział gatunków liściastych. W Lasach Państwowych, gdzie możliwe jest prześledzenie tego zjawiska na podstawie corocznych aktualizacji stanu powierzchni leśnej i zasobów drzewnych, powierzchnia drzewostanów liściastych wzrosła z 13 do niemal 24 proc.