Śnieżyca rozkwitła na dobre

Chwilowe ochłodzenie wydłużyło okres kwitnienia śnieżycy wiosennej. Warto się spieszyć, gdyż kwitnie ona wyłącznie przez trzy tygodnie w roku. Na terenie poznańskiej dyrekcji LP można ją podziwiać w Rezerwacie Śnieżycowy Jar.
23.03.2017 | Artur Napierała, Nadleśnictwo Łopuchówko

Chwilowe ochłodzenie wydłużyło okres kwitnienia śnieżycy wiosennej. Warto się spieszyć, gdyż kwitnie ona wyłącznie przez trzy tygodnie w roku. Na terenie poznańskiej dyrekcji LP można ją podziwiać w Rezerwacie Śnieżycowy Jar.

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) wyglądem nieco przypomina śnieżyczkę przebiśnieg, ma jednak znacznie większe kwiaty.

Śnieżyca jest byliną z rodziny amarylkowatych, o wąskich liściach i białych dzwonkowatych kwiatach, z żółtą plamką na listkach okwiatu. Jest jedną z najwcześniej kwitnących roślin, może pojawić się już w lutym. Choć najczęściej kwitnie w połowie marca, zanim rozwiną się liście na drzewach i zacienią  niewielkie rośliny zielne.  

Więcej informacji o stopniu kwitnienia śnieżycy i komunikaty związane ze zwiedzaniem rezerwatu na stronie nadleśnictwa.

W Polsce roślina ta najliczniej występuje w Sudetach i Karpatach – szczególnie obficie w Bieszczadach, na wysokości 530-1180 m n.p.m. Jako roślina typowo reglowa poza terenami górskimi występuje rzadko, np. na Nizinie Śląskiej. W Wielkopolsce jej pojawienie się nadal jest owiane mgiełką tajemnicy. Prawdopodobnie została posadzona przez ludzi, nie wiadomo jednak kto i kiedy sprowadził roślinę. 

Wspomniany wcześniej Rezerwat Śnieżycowy Jar wczesną wiosną zamienia się w  przepiękne miejsce, gdzie każdy może podziwiać masowy rozkwit śnieżycy wiosennej. Ten niewielki rezerwat wtedy odwiedza kilka tysięcy osób. Oprócz tego rezerwatu na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko jest jeszcze sześć innych rezerwatów. 

Dodatkowym utrudnieniem jest położenie rezerwatu. Obszar ten znajduje się na terenie poligonu Biedrusko. Dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Łopuchówko wprowadzili kilka zasad, które regulują ruch na obszarze rezerwatu jak i w jego najbliższym sąsiedztwie.

Przygotowano trzy parkingi zlokalizowane poza lasem: od strony Uchorowa, przy leśniczówce; we wsi Starczanowo; przy lesie od strony wsi Starczanowo.  Ponieważ jest to teren wojskowy, to turyści mogą tam przebywać tylko w weekendy.