Na Pomorzu posadzili drzewa

Długowieczne dęby zostały posadzone w sobotę, 22 kwietnia, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Leśnikom pomogły dzieci wraz z rodzicami, a także strażacy, pogranicznicy, bankowcy, hydrolodzy i samorządowcy.
25.04.2017 | Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku

Długowieczne dęby zostały posadzone w sobotę, 22 kwietnia, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Leśnikom pomogły dzieci wraz z rodzicami, a także strażacy, pogranicznicy, bankowcy, hydrolodzy i samorządowcy.

Na terenie TPK,  w okolicy Gdańskiego ZOO posadzono ok. 2 tys. dębów bezszypułkowych. Zostały one posadzone w ramach kolejnej części tegorocznej akcji sadzenia drzew w lasach podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Wcześniej, podobne sadzenia odbyły się już m.in. w leśnictwach Górny Zamszcz, Sarni Dwór, Babi Dół czy Trąbki. 
Partnerami sobotniej akcji były Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Bank Ochrony Środowiska oraz RDLP w Gdańsku.

O tegorocznym sadzeniu też na profilu LP

Leśnicy na kolejne sadzenie lasu w okolicach Gdańska zapraszają już za dwa tygodnie. W sobotę 6 maja Nadleśnictwo Gdańsk wraz z Miastem Gdańsk zapraszają mieszkańców na wspólne sadzenie drzew w Gdańsku-Matemblewie. Przygotowanych zostanie około 4 tys. sadzonek, każdy uczestnik będzie miał możliwość posadzenia swojego drzewa. To będzie ostatnia tegoroczna wiosenna akcja sadzenia drzew w lasach podległych gdańskiej dyrekcji LP. 

W tym roku na terenie zarządzanym przez RDLP w Gdańsku zostanie posadzonych ok. 16 mln sadzonek. Większość z nich wiosną – do połowy maja, reszta już jesienią.

Leśnicy zmieniając i dopasowując skład gatunkowy drzewostanów do danego siedliska, sadzą coraz więcej drzew liściastych. Dlatego oprócz sosny zwyczajnej zostaną posadzone buki, dęby, klony oraz lipy drobnolistne. W lasach sadzone są także dzikie drzewa owocowe i krzewy leśne (trzmielina brodawkowata, kalina koralowa, kruszyna pospolita czy dereń świdwa). To właśnie one, podczas kwitnienia, będą stanowiły bazę żerową dla owadów. W czasie zimy ich owoce są także cennym składnikiem menu leśnych zwierząt.