LP w zarządzie EUSTAFOR-u

Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, 21 marca po raz kolejny został wybrany członkiem zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Lasów Państwowych.
24.03.2017

Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, 21 marca po raz kolejny został wybrany członkiem zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Lasów Państwowych.

Dyrektorzy generalni zrzeszeni w Europejskim Stowarzyszeniu Lasów Państwowych spotkali się 21 marca w Brukseli, by wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Lasów. W tym roku MDL dedykowany był tematyce lasów i energii. Zgromadzenie Ogólne określiło kierunki działań Stowarzyszenia na nadchodzący rok i wybrało członków zarządu, wśród nich Konrada Tomaszewskiego, dyrektora generalnego Lasów. Prezydentem EUSTAFOR-u na kolejną kadencję pozostał Per-Olof Wedin, prezes szwedzkiej firmy Sveaskog.

- Polskie Lasy Państwowe należą do czołówki organizacji zarządzających lasami państwowymi w Europie, stąd nasza wiodąca rola w zarządzie EUSTAFOR-u.  Aktywny udział pomaga w formułowaniu wspólnych postulatów wobec inicjatyw forum unijnego, zarówno w odniesieniu do polityki klimatyczno-energetycznej, w której lasy odgrywają coraz większą rolę, jak również środowiskowej. Współpraca w ramach Stowarzyszenia pomaga w wymianie doświadczeń oraz wzmacnianiu kontaktów z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, którzy mają coraz większy wpływ na procesy legislacyjne - podkreślił Konrad Tomaszewski.

Podczas spotkania zarządu dyskutowano także na temat roli lasów i sektora leśnego w polityce klimatycznej Unii po 2020 r., czyli w kontekście opublikowanych ostatnio propozycji Komisji Europejskiej. Dotyczą one uwzględnienia sektora użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa w zobowiązaniach UE w ramach pakietu klimatyczno-energetycznego.

Uczestnicy Zgromadzenia Ogólnego, którego w skład weszło ponad 50 dyrektorów generalnych wraz z przedstawicielami europejskich organizacji zarządzających lasami państwowymi, spotkało się w Brukseli z głównymi decydentami politycznymi na Międzynarodowym Forum na temat „Wartości Drewna" w Pałacu Résidence. Forum podzielono na dwie sesje. Pierwsza poświęcona była zrównoważonej architekturze i budownictwu, podczas drugiej rozmawiano o lasach w kontekście innowacji i biogospodarki.

Piotr Borkowski, dyrektor wykonawczy EUSTAFOR powiedział, że europejskie lasy państwowe wnoszą rzeczywisty wpływ na biogospodarkę. - Trwale zrównoważona gospodarka leśna to ogromny potencjał dla odgrywania kluczowej roli w osiąganiu celów i ambicji UE w zakresie zmian klimatycznych, energii i przejścia na gospodarkę opartą na bioekonomii przy jednoczesnym zapewnieniu równowagi ekologicznej.

Forum otworzyło także projekt Forest City Project. Jest to wystawa i jednocześnie kampania informacyjna, których strategicznym partnerem jest EURSTAFOR. Inicjatywa stanowi doskonałą okazję do pokazania, jak lasy i ich produkty wpływają nie tylko na codzienne życie mieszkańców miast, ale także pomagają społeczeństwu stawić czoła globalnym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu i potrzeba bardziej zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji. Wystawę można oglądać w Brukseli w Dzielnicy Europejskiej do 5 czerwca

EUSTAFOR to Europejskie Stowarzyszenie Lasów Państwowych zrzeszające gospodarzy zarządzających jedną trzecią powierzchni lasów Unii Europejskiej. Stowarzyszenie założono w 2006 r., ma za zadanie wspierać i wzmacniać lasy państwowe w Europie. Zrzesza 26 członków z 20 krajów europejskich, m.in. z Austrii, Bułgarii, Niemiec, Chorwacji, Francji, Szwecji, Norwegii.